Trump, Biden og slaget om USA – USA pr. 21.11.2020
-
Brita Møystad Engseth Filmkritiker og samfunnsdebattant
-
Hans Olav Lahlum Forfatter og historiker
Om arrangementet
Hva er det som foregår i USA for tiden?
3. november 2020 – og trolig i løpet av de påfølgende ukene, avgjør valget i USAs 50 delstater hvem som blir landets president og verdens mektigste politiker for den neste fireårsperioden. Den 74 år gamle og sterkt omstridte presidenten Donald Trump utfordres i år av den 77 år gamle demokratiske presidentkandidaten Joe Biden. Hans Olav Lahlum har gjort et dypdykk i amerikansk politikk og har skrevet en dobbelbiografi om de to store skikkelsene som skal påvirke verden de neste fire årene: Trump, Biden og slaget om USA.
På festivalen er forhåpentligvis stemmene talte, hvordan er situasjonen i USA nå, og kan vi si noe om konfliktene som har oppstått den siste tiden, og om mulig: fremtiden?
Hans Olav Lahlum presenterer boka, deretter vil han og Brita Møystad Engseth prøve å gjøre oss kloke på hva som foregår i USA pr 21.11.2020.
I forbindelse med arrangementet anbefaler vi å se dokumentaren 17 Blocks.