Omtale
Gå og se er kanskje den mest smertefulle og sublime skildringen av krig som noen gang har blitt fremstilt filmatisk. Filmen ble den russiske regissøren Elem Klimovs siste, og kronen på verket i en sterk, men undersett, filmografi. Filmen følger den unge partisanen Flyora (Aleksei Kravchenko) og jenta Glasha (Olga Mironova), og er en reise fra barndommens naivitet som gjennom nazistenes herjinger i Hviterussland leder til den voksende forståelsen for krigens grusomheter.
Filmens uttrykk balanserer mellom realisme og drømmende surrealisme, og det er umulig å bli stående uberørte tilbake. Filmens mesterlige lyddesign og montasjesekvenser forsterker filmens budskap, og rollefortolkningene er uten sidestykke
Det er en lang vei fra noen glorifiserende og heltedyrkende krigsfilm til Gå og se; filmen viser oss at det til syvende og sist bare er tapere i krig.
Filmen har nå blitt nyrestaurert og vil få sin fortjente plass i Storstua under Movies on War 2020